Jau antrus metus Radviliškio rajono Sidabravo gimnazijos fizinio ugdymo mokytoja V.Masėnienė ir Radviliškio V.Kudirkos progimnazijos fizinio ugdymo mokytojas D.Kavaliauskas dalyvauja Radviliškio rajono savivaldybės vaikų socializacijos ir poilsio programų rėmimo konkurse bei teikia paraiškas finansavimui gauti.

     Konkurso tikslas – plėtoti vaikų socializacijos ir poilsio galimybes. Patvirtinus pateiktas paraiškas ir gavus finansavimą vasaros stovyklos vykdymui, pradėjome atsakingai ruoštis sportinėms ir edukacinėms veikloms bei turiningam laisvalaikio praleidimui, tenkinant vaikų saviraiškos poreikius.

     Linksmai nusiteikę liepos mėn. 22 pradėjome 3 dienų įspūdingą kelionę po Žemaitijos nacionalinį parką, kuris įsteigtas 1991 metais ir užima 21720 ha plotą šiaurės vakarų Lietuvoje, siekiant išsaugoti, tvarkyti ir naudoti vertingiausias gamtiniu ir kultūriniu požiūriu Žemaitijos teritorijas bei biologinę įvairovę. Direkcija įsikūrusi Platelių miestelyje. Apsistojome Vytauto Zaburo kaimo turizmo sodyboje, kurią iš visų pusių supa įspūdingo grožio miškas, vandens telkiniai, o kiek toliau – didžiausias ir giliausias Žemaitijos ežeras – Plateliai, kuris turi net 7 salas: Briedsalę, Pilies, Veršių (paskelbtos gamtos paminklais), Gaidsalę, Pliksalę, Šončelio salą, Ubagsalę.

IMG 20210722 123349 IMG 20210722 132820 IMG 20210722 135718 IMG 20210722 160046

     Edukacinę – pažintinę kelionę po Žemaitijos nacionalinį parką pradėjome pėsčiųjų žygiu, aplankydami Daivos ir Donato Abručių sodybą „Medaus klėtelė“. Miškų apsuptame vienkiemyje, Žemaitijos nacionaliniame parke, dalyvavome edukacinėje programoje „Bičių šposai“: susipažinome su bičių gyvenimu iš arti, sužinojome apie bičių avilio terapiją, pasivaišinome įvairių rūšių ir skonių medumi, kuris atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus: yra suteiktas nacionalinės kokybės produkto ženklas „Kokybė“ ir Žemaitijos nacionalinio parko produkto ženklas. Taip pat skanavome įvairiomis arbatomis, patys kepėmės blynus ant laužo bei mokomės žaisti „Dvaro“ žaidimą. Paskui žygį per mišką tęsėme link Visvainių kaimo, kur įsikūrusios Vaivos dirbtuvės. Čia įdėmiai klausėmės pasakojimo apie tradicines darželio gėles ir kitus augalus, bei jų magiškas savybes, o paskui gaminomės kvapnias žolelių arbatas ir jas degustavome. Laikas, praleistas edukaciniuose užsiėmimuose, neprailgo ir suteikė daug gerų emocijų.

IMG 20210723 112501 IMG 20210723 175208 IMG 20210723 150303 

     Liepos 23 d. pradėjome ekskursija Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų centre Plateliuose, kur 2014 m. įrengta ekspozicija „Žemaitijos žemės slėpiniai“. Gidė supažindino mus su interaktyvia ekspozicija apie Žemaitijos nacionalinį parką, giliausiu Platelių ežeru, gamtiniu požiūriu įspūdingomis salomis bei legendomis. Grožėjomės retų rūšių paukščiais, gyvūnais, vabzdžiais, gyvenančiais Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje bei įrašytais į Lietuvos Raudonąją knygą. Su dideliu susidomėjimu ir azartu atlikome mums skirtą kūrybinę užduotį – sudėti žemaičių Užgavėnių kaukės – ličynos – dėlionę.

     Vėliau savo edukacinę kelionę tęsėme į dvaro parką, kur gidė supažindino mus su dvaro parko istorija, kuris iki 1940 m. priklausė prancūzų grafų Šuazel-Gufjė (Choiseul-Gouffier) giminei. XIX a. čia gyveno ir kūrė Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė – pirmoji moteris rašytoja, istorinėje Lietuvoje rašiusi prancūzų kalba. Grožėjomės gamtos paminklais – daugiau nei 200 metų sulaukusiu Raganos uosiu ir kitais retais augalais. Dvaro parke mokiniams gidė buvo paruošusi užduotį pagal žodinę legendą su užšifruotu objektu, kurį mokiniai turėjo surasti.

     Toliau edukacinę kelionę tęsėme Žemaitijos nacionalinio parko tradicinių amatų centre, kuris įsikūrė 2012 m. gruodžio 10 dieną. Edukatorė mums papasakojo apie senovės žemaičių gyvenimą, kasdienius darbus, papročius ir šeimos tradicijas. Susėdę aplink didelį stalą ne tik įdėmiai klausėmės gidės pasakojimų, bet ir vaišinomės mieliniais blynais su uogiene bei gėrėme skanią ir kvapnią žolelių arbatą. Sočiai pasivaišinę pėsčiomis patraukėme į senąjį jachtklubą, įsikūrusį prie Platelių ežero. Priėmėme iššūkį – įveikti 2 km trasą Šeirės pažintiniu taku, įrengtu Platelių kraštovaizdžio draustinyje. Čia buvo galima pamatyti būdingą šiam kraštui reljefą, Šeirės mišką, Gaudupio pelkę, Piktežerį, įprastais ir retas augalais, o stenduose susipažinti su taip pat retomis grybų, paukščių ir gyvūnų rūšimis. Keliaudami mes ne tik klausėmės įdomaus gidės pasakojimo, grožėjomės įspūdinga gamta, bet ir nusprendėme surinkti pakelės šiukšles ir taip prisidėti prie Pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos VšĮ „Žaliasis taškas“, aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prasmingos aplinkosauginės iniciatyvos „Misija: švari vasara“. Pilietišku poelgiu mes prisidėjome ne tik prie aplinkos tvarkymo, bet ir gamtos saugojimo! Prasmingai padirbėję maudėmės Platelių ežere, plaukiojome vandens dviračiais.

IMG 20210724 110056

     Liepos 24 d. pradėjome 24 km žygiu dviračiais aplink Platelių ežerą – vieną seniausių ežerų Europoje, susiformavusį daugiau nei prieš 13 tūkst. metų. Tai vienas skaidriausių Lietuvos ežerų, kurio vandens skaidrumas siekia beveik 8 metrus, nes Platelių ežero ekosistema pradėjo formuotis dar prieš paskutinįjį apledėjimą. Jo natūralumą rodo ir tai, kad tai – vienas švariausių Lietuvos ežerų, kurio vandens kokybė atitinka geriamo vandens kokybę.

     Iškylaudami dviračiais aplankėme ir Šaltojo karo muziejų, įrengtą Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje, buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Muziejaus istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą – vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų pasaulio istorijoje. Nuo 1963 m. iki 1978 m. čia buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis, kurios buvo nutaikytos į Vakarų Europą. Šios raketos kartu su šalia esančiomis antžeminėmis analogiškų raketų paleidimo aikštelėmis sudarė bendrą sovietinės branduolinės ginkluotės grupuotę Lietuvoje, kuri buvo pajėgi sunaikinti net visą Europą.

     Sportinės ir edukacinės veiklos bei patirti įspūdžiai ilgam išliks atmintyje. Džiaugiamės galėdami prisiliesti, pajusti, pažinti ir mintimis dar ne kartą nusikelti į Žemaitijos nacionalinio parko platybes. Dėkojame Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorei Jolantai Margaitienei, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiajai specialistei Ievai Ražinskienei, ekonomistei Auksei Vizbarienei už suteiktą galimybę dalyvauti vasaros stovykloje ir prasmingose sportinėse bei edukacinėse veiklose patirti sportavimo, pažinimo ir bendravimo džiaugsmą.